Kultura

Kultura gluhih

V svetu se pogosto uporablja izraz kultura gluhih, ki si ga posamezniki različno razlagajo. Po eni strani naj bi predstavljal vključitev v družbo, po drugi strani pa se v sodobnih družbah priznava obstoj socialnega in kulturnega pluralizma, v skladu s katerima so gluhi posebna socialna skupina. Zato je kultura oseb z izgubo sluha subkultura nacionalne kulture vsake države, v Sloveniji pa je dobila poseben pomen s priznanjem znakovnega jezika kot naravnega jezika gluhih. 
Kultura v gluhi skupnosti obstaja že od začetka organiziranega delovanja gluhih leta 1930, največji razcvet pa doživlja v zadnjih letih, odkar se z njo intenzivno ukvarjajo društva gluhih in naglušnih po vsej Sloveniji, zato danes slovenski gluhi kulturniki niso neznanka v evropskem kulturnem prostoru.

Cilj programa je razvijati samobitnost kulture gluhih, katere osnova je izrazni jezik s simboli, znakovni jezik gluhih. Kultura gluhih se razvija v več smeri – gledališko, dramsko, plesno, filmsko in likovno ustvarjalnost, saj jim je zaradi izgube sluha ter komunikacijske oviranosti onemogočeno sodelovanje in udejstvovanje v večini kulturnih dogodkov, ki jih organizira slišeča javnost, slišeči pa se prav tako težko vživijo v gluho skupnost. Zato kultura gluhih s svojo drugačnostjo bogati kulturo nasploh ter gluhim osebam omogoča izstop iz anonimnosti in integracijo v širši kulturni prostor.

Hiša znakovnega jezika

Jezik je področje, pomembno za izobrazbeni in družbeni razvoj ljudi z izgubo sluha, za bogatenje njihovih izraznih sposobnosti, razvijanje talentov ter krepitev samozavesti in samopodobe. Osebe, vključene v Hišo znakovnega jezika, krepijo svoje komunikacijske, organizacijske in izvedbene kompetence, izboljšajo sporazumevalne kompetence, se seznanijo z zgodovino svojega jezika in strokovnimi zadevami, ki jih zanimajo, izboljšajo splošno razgledanost, na delavnicah razvijajo talente ali kakovostno preživljajo čas na ustvarjalnih delavnicah ob komunikaciji s sebi enakimi. 

Poleg tega omogočamo inkluzijo in sodelovanje, saj Hiša znakovnega jezika postaja središče, v katerem se lahko uporabniki družijo, pogovarjajo in kakovostno preživljajo čas. Zagotavljamo večjo dostopnost kulturnih dobrin, spodbujamo vključevanje v kulturne in druge dejavnosti, krepimo smisel uporabnikov za ustvarjalnost ter pomagamo gluhim umetnikom pri vključevanju in integraciji v širši kulturni prostor.

Z vpisom slovenskega znakovnega jezika in jezika gluhoslepih v ustavo je bil postavljen temelj za urejanje boljšega življenja in dela oseb z izgubo sluha. Hiša znakovnega jezika z različnimi dogodki in dejavnostmi pripomore k negovanju in ohranjanju kulture gluhih ter njeni promociji in popularizaciji v širši javnosti. 

Hkrati spodbuja medkulturno komunikacijo, razumevanje medkulturnih razlik in strpnost do drugačnosti ter se zavzema za odpravo predsodkov in različnih vrst diskriminacije, ki ovirajo enakopravno vključevanje gluhih v družbo. S Hišo znakovnega jezika spodbujamo ozaveščenost javnosti o jeziku in kulturi gluhih ter tako zmanjšamo razkorak med svetom gluhih in svetom slišečih.

Aktualne novice v kulturi

Dogodki iz kulture