Šport in rekreacija

Šport in rekreacija

Zveza društev gluhih in naglušnih Slovenije je razvila poseben socialni program Šport in rekreacija, v okviru katerega je nastala tudi Športna zveza gluhih Slovenije. Od začetka obstoja skupnosti gluhih je imel šport pomembno vlogo in je bistveno pripomogel k združevanju v društva, v katerih so se gluhi začeli udejstvovati v različnih športnih panogah. Poleg zagotavljanja socialne pomoči je šport eden izmed najstarejših programov zveze, Športna zveza gluhih Slovenije pa je nastala v času, ko je Slovenija stopila na samostojno pot.

Šport je gonilna sila, ki osebe z izgubo sluha privablja v društva. V njih prirejajo različna športna srečanja, od turnirjev in ligaških tekmovanj do šahovskih dvobojev. Športne dejavnosti jim pomagajo pridobivati samozavest in jim ponujajo možnost, da se pomerijo tudi s slišečimi in se tako družbeno umestijo v polnočutno okolje.

V preteklosti je bilo veliko predsodkov do drugačnih, osebe z izgubo sluha pa so s športom razbijale mit o gluhih kot zaostalih nezmožnih osebah, nesposobnih normalne komunikacije. Zato je preteklo precej časa, preden je slišeča javnost dojela, da so ji gluhi, naglušni in gluhoslepi v različnih življenjskih okoliščinah povsem enakovredni.

Deaflympics

Svetovne športne zveze gluhih
(Deaflympics – CISS)

Evropske športne zveze gluhih
(EDSO – European Deaf Sports Organization)

ZŠIS

Svetovne šahovske zveze gluhih
(ICSC – International Committee of Silent Chess)

ZŠIS

Zveze za šport invalidov Slovenije
(ZŠIS)