RehaCenter Sluh

V RehaCentru Sluh osebam z izgubo sluha zagotavljamo celostno obravnavo, ki pripomore k njihovi lažji integraciji. Hkrati z obveščanjem poskrbimo za preventivno ozaveščanje, saj je naš cilj tudi zmanjševanje števila oseb z izgubo sluha med celotnim prebivalstvom. Povezujemo se z društvi oseb z izgubo sluha, ki so povezana v Zvezo društev gluhih in naglušnih Slovenije, ter jih s strokovnim znanjem in vsebinami podpiramo pri delu z uporabniki, saj je pomembno, da se rehabilitacija uspešno izvaja tudi na lokalni ravni. RehaCenter Sluh izvaja dejavnosti na državni ravni, namenjene širši javnosti, trinajst društev, povezanih v krovno zvezo, pa izvaja posebne socialne programe za uporabnike na lokalni ravni.

Področja delovanja:

  • izobraževanje oseb z izgubo sluha, njihovih svojcev in strokovnih delavcev (arhiv izobraževanj je dostopen na spletni strani),
  • svetovanje o pravicah oseb z izgubo sluha, o pravnih in socialnih vprašanjih ter o tehničnih pripomočkih,
  • pogovorne skupine,
  • sodelovanje na dogodkih ozaveščanja o izgubi sluha,
  • obveščanje javnosti (spletna stran, Facebook, Instagram),
  • rehabilitacija in
  • preventiva.

Naši dogodki in storitve se tolmačijo v slovenski znakovni jezik in sproti podnaslavljajo, opremljeni pa so tudi s slušno zanko.

Svetovanje
Svetovanje
Pogovorne skupine
Pogovorne skupine
Dogodki
Dogodki

Svetovanje

Na katero koli storitev se lahko naročite:

po e-pošti: reha.center@zveza-gns.si na telefonski številki: 070 451 122

Svetovalni center je namenjen osebam z izgubo sluha, staršem in svojcem. Delo poteka individualno s pogovori, in sicer osebno, po telefonu, s SMS-sporočili, videotelefonijo ali po e-pošti. Vključuje svetovanje, informiranje, diagnosticiranje, korekcijo, učenje, povezovanje s slišečim okoljem, družinsko mediacijo in usmerjanje ter izdajanje potrdil o usposobljenosti za uporabo tehničnih pripomočkov. Svetovalni center sodeluje tudi z javnimi službami. Vsi izvajalci uporabljajo slovenski znakovni jezik, tako da pri delu ni potrebna tretja oseba (tolmač). Delo poteka tako, da so želje, interesi in pravice oseb zares upoštevani.

Skrb za duševno zdravje oseb z izgubo sluha

V svetu, kjer je komunikacija ključnega pomena za naše vsakodnevno delovanje in dobro počutje, se osebe z izgubo sluha spoprijemajo s posebnimi izzivi na področju duševnega zdravja. Otežena komunikacija ne pomeni le fizične ovire, temveč lahko tudi oviro pri iskanju in prejemanju podpore, ki je tako ključna za naše duševno zdravje. Zavedamo se, da so osebe z izgubo sluha osebe pogosto izpostavljene večjemu tveganju za razvoj duševnih težav, kot so anksioznost, depresija in družbena osamitev, zaradi česar je skrb za njihovo duševno zdravje še toliko pomembnejša.

V našem centru za svetovanje smo tukaj, da ponudimo podporo, informacije in usmeritve za osebe z izgubo sluha in njihove družine. Sodelujemo tudi z zunanjimi strokovnjaki, kot so psihologi, psihiatri in psihoterapevti.  

Za več informacij o naših storitvah in kako lahko pridobite pomoč, nas kontaktirajte. Zavedamo se izzivov, s katerimi se spoprijemate, in trdno verjamemo, da z roko v roki lahko vsi skupaj gradimo bolj vključujočo in podporno družbo.

Pogovorne skupine

Tinitus

Tinitus je šumenje, piskanje, ropotanje in drugi različni zvoki, ki jih oseba sliši na enem ali obeh ušesih. Zvoki lahko sčasoma izginejo, lahko pa so stalni in zato lahko močno vplivajo na kakovost življenja (npr. slabši spanec, utrujenost, nezbranost, tesnoba).

Skupina omogoča udeležencem, da se z ljudmi s podobnimi izkušnjami pogovarjajo o težavah, ki jih povzroča tinitus, se medsebojno podpirajo in si izmenjujejo informacije in znanje.

Skupina se srečuje enkrat mesečno, vsak drugi četrtek v mesecu. Vodi jo psiholog Gregor Jenko

Informativni letak V skupino se lahko prijavite tukaj

Polžev vsadek

Na Zvezi društev gluhih in naglušnih organiziramo pogovorne skupine po spletu vsem uporabnikom in potencialnim uporabnikom polževega vsadka.

Namen pogovorne skupine je:
• usmerjeni pogovor in hkrati tudi vadba poslušanja s polžkovim vsadkom,
• podpiranje drug drugega,
• izmenjava izkušenj,
• informiranje novih kandidatov za polžev vsadek.

Skupina se srečuje enkrat mesečno, vsako tretjo sredo v mesecu, vodita pa jo magistrica socialnega dela Teja Mervar Rehorič in delovna terapevtka, NLP-mojster praktik, mediator Darja Pajk, obe tudi uporabnici polževega vsadka. 

Informativni letak V skupino se lahko prijavite tukaj

Dogodki

Naše izobraževalne, svetovalne in ozaveščevalne dejavnosti so zasnovane z namenom izboljšanja kakovosti življenja oseb z okvaro sluha ter povečanja ozaveščenosti javnosti o tej pomembni temi. Naša prizadevanja segajo tudi na mednarodno raven, kjer dejavno sodelujemo.

Organiziramo različne dogodke:

  • seminarje
  • strokovna izobraževanja
  • okrogle mize
  • predavanja
  • delavnice
  • strokovna srečanja
  • konference
  • usposabljanja
  • posvete idr.

Naši dogodki so polno dostopni za vse osebe z okvaro sluha, saj so vsi opremljeni s podnapisi in tolmačenjem v znakovni jezik. Dogodki, ki potekajo v živo, pa so opremljeni tudi s slušno zanko. 

Izobraževanja

Izvajamo stalna izobraževanja in usposabljanja, ki jih tolmačimo v slovenski znakovni jezik, so podnaslovljena in potekajo v prostoru s slušno zanko. Izvajamo tudi spletna izobraževanja, dostopna širši množici, do katerih lahko sočasno dostopajo uporabniki z različnih koncev Slovenije. 

Naša izobraževanja uporabnikom pomagajo pri spopadanju z vsakodnevnimi izzivi. Pokrivamo različna področja in sodelujemo s strokovnjaki iz zdravstva, socialnega varstva, tehnologije, zaposlovanja in komunikacije. Hkrati organiziramo tudi usposabljanja o pravilnem pristopu in ustreznem sporazumevanju z osebami z izgubo sluha za strokovne delavce, ki se pri delu srečujejo z njimi.

Video izobraževalna vsebina

Vas zanimajo naši dogodki?

Spremljajte naš koledar tukaj Arhiv dogodkov

Na izbran datum ni dogodkov.

december

PON
TOR
SRE
CET
PET
SOB
NED