Vabilo 14.november- Dan slovenskega znakovnega jezika

Vabimo vas na Slavnostno prireditev Dneva slovenskega znakovnega jezika, ki ga bomo obeležili v četrtek 14.11.2019 ob 17.00 uri v Kino dvorani Bežigrad, Linhartova cesta 11, 1000 Ljubljana.

Vlada Republike Slovenije je dne 2. januarja 2014 v Uradnem listu objavila sklep o posebnem obeležju v RS – 14. novembru kot Dnevu slovenskega znakovnega jezika. Ravno na ta datum, 14. novembra leta 2002, je slovenska gluha skupnost po desetletjih prizadevanj dočakala uveljavitev Zakona o uporabi slovenskega znakovnega jezika (ZUSZJ). Gluha oseba ima po tem zakonu pravico uporabljati znakovni jezik v postopkih pred državnimi organi, organi lokalne samouprave, izvajalci javnih pooblastil oziroma izvajalci javne službe. Tokratni 5. Dan slovenskega znakovnega jezika je posvečen umestitvi znakovnega jezika v Ustavo RS.

Program:

  1. Himna RS v slovenskem znakovnem jeziku
  2. Nagovor predsednika ZDGNS, Mladen Veršič
  3. Predstavitev pravljice David: Misija mogoče
  4. Nagovor slavnostnega govornika predsednika Državnega zbora RS, mag. Dejan Židan
  5. Ogled filma Jezik enakopravnosti

Premiera dokumentarnega filma jezik enakopravnosti

Čeprav smo pred sedemnajstimi leti sprejeli Zakon o uporabi slovenskega znakovnega jezika, ga pred dvema letoma vpisali v nesnovno kulturno dediščino, ta še vedno ni priznan kot samostojni in avtohtoni jezik v Sloveniji.

Pri nas izobraževanje gluhih obstaja že 118 let, vendar se še vedno ne izobražujejo v svojem jeziku. Znakovni jezik trenutno obsega 16.000 kretenj, kar predstavlja besedni zaklad slišečega sedmošolca.

Jeziki izumirajo vsak dan; če umre slovenski znakovni jezik, pa bo skoraj 1500 gluhih ostalo brez jezika, v katerem bi se lahko sporazumevali. Da se to ne bi zgodilo je Zveza društev gluhih in naglušnih Slovenije v Državni zbor vložila pobudo za vpis slovenskega znakovnega jezika v Ustavo.

Čas je, da popravimo krivice, ki so jih stoletja doživljali gluhi Slovenci. Čas je, da poslanci potrdijo vpis znakovnega jezika v Ustavo. O tem, kako bi to popravilo krivice in neenakosti gluhih Slovencev skozi osebne zgodbe treh karizmatčnih posameznikov razgrinja dokumentarni film scenaristke Tine Grošelj in režiserja Marka Kumra Murča.

Vsak udeleženec prejme brezplačni izvod pravljice v slovenskem znakovnem jeziku. Po končani prireditvi vabljeni na sladico in kuhano vino.

Prosimo vas, da vašo udeležbo potrdite na info@zveza-gns.si ali tel. 01 500 15 00 do vključno 8. novembra 2019.

Mladen Veršič, predsednik Zveza društev gluhih in naglušnih Slovenije                                                                                                          

Deli objavo