<strong>Program “Slišati dobro je dobro”</strong>

Program je zastavljen v obliki skupinskih predavanj in delavnic ter posameznih svetovanj.

Namenjen je starejšim ljudem z izgubo sluha in njihovim svojcem.

Delavnice bodo potekale od septembra do novembra 2023.

Delavnice v Bohinju:

  • Začetek delavnic: 7. 9. 2023, nato vsak četrtek ob 10.00
  • Lokacija: Kulturni dom, Stara Fužina 53b, 4265 Bohinjsko jezero

Delavnice v Zagorju ob Savi:

  • Začetek delavnic: 6. 9. 2023, nato vsako sredo ob 10.00
  • Lokacija: Društvo upokojencev Zagorje ob Savi, Ulica talcev 1c, 1410 Zagorje ob Savi

Vsebina programa:

  1. Uvodna delavnica: predstavitev programa in poteka delavnic ter informativna meritev sluha.
  2. Izzivi in posledice izgube sluha: seznanjanje z gluhoto, naglušnostjo in vplivom izgube sluha na posameznika, odnose in družbeno funkcioniranje. Ozaveščanje o izzivih, s katerimi se spoprijemajo osebe z izgubo sluha.
  3. Kako do ustreznega slušnega aparata: informiranje o postopku pridobitve, nakupu, uporabi in vzdrževanju slušnih aparatov.
  4. Tehnični pripomočki, ki so nam lahko v pomoč: seznanitev udeležencev z različnimi tehničnimi pripomočki, ki lahko olajšajo sporazumevanje in dostopnost, ter pridobitev informacije o možnostih sofinanciranja tehničnih pripomočkov.
  5. Osebne izkušnje oseb z izgubo sluha: delitev osebnih izkušenj oseb s polževim vsadkom in slušnim aparatom, njihovo doživljanje izgube sluha in soočanje s tem.
  6. Izguba sluha in čustva, ki jih ob tem doživljamo: raziskovanje čustvenih vidikov izgube sluha, učenje sprejemanja teh čustev ter ohranjanje zdravega samospoštovanja in pristne identitete.
  7. Naučimo se učinkovitih relaksacijskih tehnik: pridobivanje znanja o relaksacijskih tehnikah, ki lahko pomagajo pri obvladovanju stresa, ohranjanju miselne in telesne svežine ter pripomorejo k izboljšanju kakovosti življenja.
  8. Kako komunicirati ob slabšem sluhu: predstavitev komunikacijskih strategij za lažje in učinkovitejše komuniciranje za osebe z izgubo sluha in njihove družinske člane.
  9. Kako primerno komunicirati o svojih željah in potrebah: spoznavanje različnih načinov komuniciranja in vedenja. Iskanje načinov, da lahko primerno izrazimo svoje potrebe in želje ter pri tem upoštevamo tudi mnenje in želje drugih.
  10. Krepimo veščine pri interakciji z drugimi: vaje za izboljšanje sposobnosti pri interakciji z drugimi ljudmi, z iznajdljivostjo, prostim komuniciranjem in ustreznim iskanjem pomoči vred.
  11. Pozitivna samopodoba kot vir moči: izvajanje vaj, ki dvigujejo samospoštovanje in spodbujajo pozitivno samopodobo kot vir moči pri soočanju z izgubo sluha.
  12. Izmenjava izkušenj in zaključek programa: izmenjava izkušenj s programom, nadaljnje napotitve in usmeritve ter sodelovanje v evalvaciji programa.

Sodelavci programa:

Roman Demir, slušni akustik, tolmač in učitelj slovenskega znakovnega jezika.

Gregor Jenko, psiholog.

Darja Pajk, diplomirana delovna terapevtka, višja svetovalka na področju socialnega varstva z znanji s področja realitetne teorije, nevrolingvističnega programiranja, coachinga in mediacije.

Boris Horvat, predsednik Medobčinskega društva gluhih in naglušnih za Gorenjsko AURIS Kranj.

Jasna Urban, podpredsednica Zveze društev gluhih in naglušnih Slovenije in predsednica odbora naglušnih.

Aleksandra Rijavec, univerzitetna diplomirana socialna delavka, strokovna delavka na Zvezi društev gluhih in naglušnih Slovenije.

Kaja Marolt (vodja programa) univerzitetna diplomirana filozofinja in sociologinja kulture, strokovna delavka na Zvezi društev gluhih in naglušnih Slovenije.

Za delavnice v Bohinju se lahko prijavite tukaj. 
Za delavnice v Zagorju ob Savi se lahko prijavite tukaj.

Več informacij na: kaja.marolt@zveza-gns.si, telefon: (01) 500 15 00

Program je sofinanciran s strani Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti in Fundacije za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij.

Deli objavo