SPOROČILO ZA JAVNOST, 6. 12. 2024 Zveza društev gluhih in naglušnih Slovenije pozdravlja odločitev vlade, da 1. marec razglasi za dan inkluzije
SPOROČILO ZA JAVNOST, 6. 12. 2024
Zveza društev gluhih in naglušnih Slovenije pozdravlja odločitev vlade, da 1. marec razglasi za dan inkluzije
Vlada je namreč na pobudo Zveze društev gluhih in naglušnih Slovenije in Pedagoške fakultete Univerze na Primorskem ter posebne podpore predsednice Državnega zbora mag. Urške Klakočar Zupančič, podpore več ministrstev in invalidskih organizacij na včerajšnji seji 1. marec razglasila za dan inkluzije.
Inkluzija pomeni, da vsak posameznik dobi priložnost za polno sodelovanje v družbi, kar vključuje dostop do izobraževanja, zaposlitve, zdravstvenih storitev in drugih področij. Razglasitev dneva inkluzije je seveda namenjen povečevanju zavedanja o pomembnosti vključevanja vseh posameznikov v družbo, ne glede na njihove posebne potrebe, družbenogospodarski status, spol, raso ali druge razlike. Pripomogel pa bo tudi k enakopravnosti in poudarjanju potrebe po enakih možnostih za vse, kar vključuje dostop do izobraževanja, zaposlitve, zdravstvenih storitev in drugih pomembnih področij.
»Zgodovinsko gledano bo leto 2025 prvo leto, ko bomo vsi skupaj obeležili 1.marec kot dan Inkluzije v Republiki Sloveniji. Ko imajo ljudje občutek vključenosti, so pri svojem delu kreativnejši in bogatejši. Pojem vključujoče družbe se z razvojem socialnih odnosov iz šolskega prostora prenaša na vsa ostala področja dela in življenja. Tako kot ima vsak otrok pravico do kvalitetnega izobraževanja in učenja (UNICEF), tako ima vsak posameznik pravico do enakih pogojev dela in življenja (OZN). Sistem vključujočega izobraževanja ponuja boljše pogoje izobraževanja za vse otroke in je pomemben za spreminjanja prepričanj o pomeni vključevanja in diskriminacije. Šolski prostor ponuja otrokom prvo izkušnjo z drugačnostjo sveta izven družine,« je ob tej pomembni razglasitvi dneva inkluzije povedal Matjaž Juhart, sekretar Zveze društev gluhih in naglušnih Slovenije (ZDGNS).
Drugačnost zaradi vključujoče oblike izobraževanja omogoča razvoj socialnih veščin in spretnosti, ki lahko presežejo prostor šole in učilnice. Med strateškimi cilji Nacionalnega programa vzgoje in izobraževanja 2023-2033 na področju vzgoje in izobraževanja otrok s posebnimi potrebami in drugih ranljivih skupin je izpostavljen tudi cilj »Okrepiti inkluzivno naravnanost«.
Dan inkluzije bo velika dodana vrednost vsem ustanovam na področju vzgoje in izobraževanja ter usposabljanja. Tako za strokovne delavce in starše, kot tudi od najmanjših v vrtcih, rednih in posebnih izobraževalnih ustanovah, visokošolskih zavodih, ter tudi na področju izobraževanja odraslih ter vseživljenjskega učenja. Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje podpira in sledi inkluzivni paradigmi na vseh ravneh izobraževanja. Prizadevanja so skladna z evropskimi trendi, tako z vidika pomena inkluzivnosti kot tudi njenega uresničevanja. Dan inkluzije bo velika dodana vrednost vsem ustanovam tudi na področju socialnega varstva, humanitarnih in invalidskih organizacij, področjih zaposlovanja in usposabljanja, zdravstva in dostopnosti kot tudi odpravljanju diskriminacije in premagovanju arhitekturnih in komunikacijskih ovir.
»Zahvaljujemo se Varuhu človekovih pravic Petru Svetina in Zagovorniku načela enakosti Mihi Lobnik, da z vsemi svojimi aktivnostmi, objavami, strokovnimi analizami in predlogi v praksi udejanjata načelo vključujoče družbe, ter nadaljujeta s svojim poslanstvom v duhu pomena inkluzije oziroma vključujoče družbe za vse. Zahvaljujemo se vsem ministrom, ki so v fazi priprave predloga podprli razglasitev dneva inkluzije, zahvaljujemo se ministrstvu za vzgojo in izobraževanje, ki je prevzel kot nosilni organ priprave predloga sklepa in vladi Republike Slovenije, ki je organ sprejetja. Zahvaljujemo se tudi vsem organizacijam, ki so podprli predlog obeh pobudnic,« je dodal Juhart.
Dan inkluzije obeležujejo tudi v drugih državah po svetu, pogosto z različnimi imeni in v različnih oblikah. Evropske države si na tem področju prizadevajo za stalno izboljševanje pogojev, kljub temu pa seveda ostajajo odprti izzivi, ki jih moramo kot družba nasloviti pri skrbi za vzpostavljanje resnično inkluzivne družbe. Razglasitev dneva inkluzije je pomemben korak k ustvarjanju pravičnejše in enakopravnejše družbe, s ciljem ozaveščanja o pomenu zagotavljanja vključenosti vseh ljudi v različne oblike družbenega življenja, so navedli na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje.
Kontakt za več informacij: Matjaž Juhart, sekretar ZDGNS: 041 566 080