Zveza društev gluhih in naglušnih Slovenije organizira seminar z naslovom
Želim, da me razumete – Ovire pri komunikaciji z osebami z izgubo sluha v socialnem delu.
Seminar bo potekal
v četrtek, 30. 5. 2024, od 9. do 13. ure
v prostorih ZDGNS, Drenikova ulica 24, 1000 Ljubljana
Seminar je namenjen zaposlenim na področju socialnega varstva, ki se pri svojem delu srečujejo z osebami z izgubo sluha. Med temi so osebe, ki za sporazumevanje uporabljajo slovenski znakovni jezik, osebe, ki uporabljajo slušni aparat ali polžev vsadek, in osebe, ki si pri sporazumevanju pomagajo le z ogledovanjem z ustnic.
Osnovni namen seminarja je informiranje o ustreznem sporazumevanju in obravnavi oseb, ki se srečujejo s tovrstnimi težavami. Udeleženci bodo dobili uvid v svet oseb z izgubo sluha, ki jim ga bodo vsak s svoje perspektive predstavili strokovnjaki in uporabniki. Gluhi in težko naglušni spadajo med bolj materialno prikrajšane in socialno izključene ljudi. Njihove potrebe so prav zaradi komunikacijskih ovir, s katerimi se srečujejo, pogosto nerazumljene in spregledane.
Program:
9.00–9.45
Pomen jezika pri zadovoljevanju potreb v odnosu – Matjaž Juhart
9.45–10.30
Izguba sluha in komunikacija z okoljem – Aleksandra Rijavec
10.30–11.00
Odmor
11.00–11.45
Izzivi izgube sluha v odrasli dobi – Darja Pajk
Gluhota kot ovira pri komunikaciji, kako odpravljati ovire – Anton Petrič
12.30–13.00
Vprašanja
13.00
Zaključek
Predavatelji
Matjaž Juhart jepo končanem univerzitetnem študiju defektologije uspešno opravil specializacijo in pridobil certifikat za svetovanje – delo in vodenje v teoriji izbire realitetne terapije na Inštitutu dr. Williama Glasserja. Je otrok gluhih staršev, ki je svoje poklicno delo začel kot tolmač za slovenski znakovni jezik, nato kot vzgojitelj na Zavodu za gluhe in naglušne Ljubljana, od leta 2005 pa je zaposlen na Zvezi društev gluhih in naglušnih Slovenije (ZDGNS), trenutno kot sekretar.
Aleksandra Rijavec, univ. dipl. socialna delavka s strokovnima izpitoma iz socialnega varstva in Zakona o upravnem postopku, ima 28 let delovnih izkušenj na področju svetovanja različnim skupinam uporabnikom. Od tega je 17 let vodja in neposredna izvajalka posebnih socialnih programov za osebe z izgubo sluha v Društvu gluhih in naglušnih Ljubljana in na Zvezi društev gluhih in naglušnih. Deluje tudi kot asistentka raziskovalka na Inštitutu za slovenski znakovni jezik.
Darja Pajk je dipl. delovna terapevtka, članica mednarodnega odbora naglušnih pri EFHOH-u in članica odbora Mednarodne akcijske skupnosti za polžev vsadek (CIICA) ter predstavnica uporabnikov polževih vsadkov v mednarodni skupini Living guidelines of CI pri organizaciji Adults hearing. Deluje kot podporna oseba uporabnikov pri družbi MED-EL za Slovenijo. Prav tako je dejavna v Sloveniji, kjer je že vrsto let dejavna na področju ozaveščanja javnosti o polževih vsadkih, tudi v smislu podpore in svetovanja.
Anton Petrič, strokovni delavec Zveze društev gluhih in naglušnih na področju športa in kulture, je na ZDGNS koordinator delovne skupine za sistemske akte in delovne skupine za gluhoslepe ter komisije za pripravo predlogov za tehnične pripomočke po ZIMI-ju. Je član Sveta za invalide RS, član sveta Zavoda Združenja tolmačev za slovenski znakovni jezik, izvedenec za pripravo mnenja o številu ur in vsebini osebne asistence pri MDDSZEM-u in član statutarne komisije NSIOS-u.
Druge informacije o programu
Kotizacija za seminar znaša 50 evrov. Znesek nakažete na račun Zveze društev gluhih in naglušnih Slovenije (podatki na spodnji prijavnici).
Seminar obsega 4 pedagoške ure in je ocenjen z 0,5 točke.
Število udeležencev seminarja je omejeno, zato bomo pri večjem številu prijav upoštevali datum prispele prijave. Če bo število prijav manjše, si pridržujemo pravico do odpovedi seminarja, o čemer boste obveščeni.
Prijave sprejemamo na elektronski naslov: kaja.marolt@zveza-gns.si.