Problemska konferenca
predstavitev predlogov in pripomb k zakonodaji s področja invalidov sluha
(gluhi, naglušni, gluhoslepi).
Izjava za javnost
Maribor, 11.10.2022
IZJAVA ZA JAVNOST
problemska konferenca
predstavitev predlogov in pripomb k zakonodaji s področja invalidov sluha
(gluhi, naglušni, gluhoslepi).
Ob konferenci, ki je potekala v torek, 11. oktobra 2022, smo v prostorih Društva gluhih in naglušnih Podravja Maribor pripravili razstavo o delovanju in zgodovini društva ter izvajanju posebnih socialnih programov za osebe z okvaro sluha.
Opozorili smo na naslednje pereče probleme invalidov sluha:
- Za 100% gluhoto mora biti priznana 100% telesna okvara.
- Osebna asistenca – predlog za povišanje na 300,00 € komunikacijskega dodatka za gluhe osebe in 150,00 € za težje naglušne osebe.
Z vsemi naštetimi problemi ponovno opozarjamo državo na neenakost in diskriminacijo do oseb z okvaro sluha. S predlaganimi pobudami za spremembo zakonodajnih predpisov želimo omogočiti večjo enakopravnost, izenačevanje možnosti in enakopravnejše vključevanje invalidov sluha v življenje in delo v naši skupni državi.
Z odpravo diskriminatornih predpisov bomo pomagali gluhim, naglušnim in gluhoslepim prebivalcem RS in s tem preprečevali posledice socialne, ekonomske in komunikacijske izoliranosti, ki so vsekakor ena izmed najtežjih posledic te invalidnosti – izgube sluha, saj je že Svetovna zdravstvena organizacija ugotovila, da je izguba sluha druga najtežja invalidnost, takoj za duševno prizadetostjo.
Društvo danes šteje 708 članov – oseb z okvaro sluha, svojcev, podpornikov in prostovoljcev iz področja delovanja našega društva v Podravju. Izvajamo posebne socialne programe, ki omogočajo invalidom sluha na področju Podravja v prilagojenih oblikah in tehnikah komunikacije ekonomsko, kulturno, politično, socialno in športno/rekreativno aktivno sodelovanje v vseh sferah življenja in dela v družbi. Člani v največji meri koristijo te programe za preprečevanje in za odpravo svojih socialnih in življenjskih stisk in težav, ki izhajajo iz njihove delne ali popolne izgube sluha. Prav tako v društvu pogosto koristijo možnost pridobivanja najrazličnejših informacij za lažje življenje njih samih in njihovih družinskih članov, saj teh informacij zaradi komunikacijske ovire ne morejo neposredno pridobivati v javni ali civilni mreži.
Društvo je invalidom sluha postalo drugi dom, kjer že od nekdaj uresničujejo svoje interese in potrebe ter medsebojno nemoteno komunicirajo v specialnih oblikah in tehnikah komunikacije, ki jih uporabljajo osebe z izgubo sluha. Vendar je pred nami še ogromno dela, največ na področju opozarjanju države in pristojnih služb in javnih institucij, da mora brezpogojno zagotavljati enakopravnost, izenačevanje enakih možnosti ter človekovih pravic za osebe z okvaro sluha enako kot vsem državljanom naše skupne države. Zato vse navzoče poslanke in poslance državnega zbora in predstavnike lokalnih skupnosti vljudno prosim, da pomagate po svojih najboljših močeh in s temi predlogi vodstva našega društva, poiščete ustrezne zakonodajne rešitve in tako omogočite pogoje za enakopravno življenje v družbi vsem invalidom, še posebej invalidom sluha.
Zaključna misel predsednice društva Ernestine Savski,
»Država naj bo socialna, pravična in nediskriminatorna do vseh svojih državljanov, tudi do nas invalidov sluha.«
S spoštovanjem in lep pozdrav
Milan Kotnik, Ernestina Savski,
strokovni delavec-sekretar predsednica društva
predsednik Sveta invalidov Mestne občine Maribor