Ob dnevu slovenskega športa, ki ga praznujemo v času mednarodnega tedna gluhih, želimo izpostaviti izjemno pomembnost in dosežke v športu gluhih. Danes se oziramo na bogato dediščino gluhih športnikov, ki so s svojim trudom, vztrajnostjo in strastjo do športa pustili neizbrisen pečat v slovenskem športu.
Šport gluhih ima dolgo in ponosno zgodovino, ki sega še daleč pred osamosvojitvijo Republike Slovenije. V tem času smo bili priča neverjetnim dosežkom naših gluhih športnikov na mednarodnih tekmovanjih, kot so olimpijske igre gluhih, svetovna in evropska prvenstva. Skozi leta so naši gluhi športniki prinesli domov številne medalje ter zasluženo prestavili Slovenijo na svetovni športni zemljevid.
Ob tej priložnosti želimo izpostaviti, da so slovenski gluhi športniki v obdobju od leta 1992 do danes osvojili kar 70 medalj na največjih mednarodnih tekmovanjih. To je rezultat neizmernega truda, predanosti in neomajne volje naših športnikov, ki so se spopadali z izzivi, ki so jih postavljali tako šport kot tudi vsakdanje življenje.
Kljub tem izjemnim dosežkom gluhih športnikov, žal ostajajo v senci in ne prejmejo enake medijske pozornosti in ugodnosti kot športniki brez invalidnosti. Denarna nadomestila, zaposlitve pod posebnimi pogoji, nagrade in druge oblike priznanja še vedno niso na ravni, ki bi si jo zaslužili naši športniki.
Ponosno poudarjamo, da smo 30. maja 2017 dosegli pomemben korak naprej, ko je bil sprejet Zakon o športu, ki vsebuje določbe o športu gluhih in olimpijskih igrah gluhih. To je bila zmaga za vse gluhe športnike in potrditev njihovega prispevka k slovenskemu športu.
V navezi s tem zakonom je bil 22. junija istega leta sprejet tudi Zakon o dodatku pokojnine za delo in izjemne dosežke na področju športa, kar velja tudi za gluhe športnike. To je pomemben korak v pravi smeri za boljše priznavanje njihovega dela in truda.
Ob tej priložnosti želimo izraziti iskreno zahvalo Zvezi za šport invalidov – Slovenskemu paralimpijskemu komiteju in takratnemu Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport, da sta prisluhnila našim predlogom in amandmajem k obema zakonoma.
Na koncu pa bi radi izrazili globoko spoštovanje in čestitke našim gluhih športnikom, ki so s svojimi dosežki in predstavitvijo na mednarodnih tekmovanjih ponosno zastopali Republiko Slovenijo. Njihovi dosežki so navdih za nas vse, saj so dokaz, da invalidnost ne sme biti ovira za uresničevanje športnih sanj.
V prihodnje si bomo prizadevali, da bo šport gluhih dostopen otrokom in mladostnikom z izgubo sluha tako v šolah kot v prostem času. Želimo si, da bi imeli vsi enake možnosti za vključevanje v športno dejavnost, ne glede na svojo invalidnost.
Zveza društev gluhih in naglušnih Slovenije in Športna zveza gluhih Slovenije
Fotografija: Slovenski gluhi atleti na EP Szczecin 2023, ki so osvojili osem medalj: Iris Breganski, Tadej Enci in Leja Glojnarič