Zakon o izenačevanju možnosti invalidov, ki velja od 13. oktobra 2014, ko je ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti potrdilo Pravilnik o tehničnih pripomočkih. Pravilnik daje naglušnim, gluhim in gluhoslepim pravico do uveljavljanja subvencije za tehnične pripomočke.
Do tehničnih pripomočkov so upravičene tiste osebe, ki imajo najmanj 80% izgube sluha po Fowlerju, in gluhoslepe osebe, ki imajo od 1. do 5. kategorije slepote ali slabovidnosti in najmanj 50% izgube sluha po Fowlerju. Pogoj je še, da so državljani Republike Slovenije ali tujci s stalnim prebivališčem v Sloveniji. Upravičenci morajo izpolniti vlogo, ki jo lahko dobite na spodnji povezavi. V vlogi vpišejo osebne podatke in opredelijo, katere pripomočke želijo uveljavljati.
Za tehnične pripomočke od TP-0024 do TP-0030 je potrebno potrdilo o usposobljenosti uporabe tehničnega pripomočka. Vloga za izdajo potrdila o usposobljenosti je na voljo na eni izmed spodnjih povezav. Izpolnjeno vlogo pošljete na Zvezo društev gluhih in naglušnih Slovenije.
Upravičenci, ki imajo izkaznico Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, s katero izkazujejo pravico do uporabe tolmača v znakovnem jeziku, NE potrebujejo potrdila.
Upravičenci lahko z liste tehničnih pripomočkov, ki ga vidite na spodnji povezavi, naenkrat izberejo vse pripomočke, ki jih potrebujejo. Izjema so tehnični pripomočki za komunikacijo, med katerimi lahko izberejo le enega izmed njih, torej računalnik ali mobitel ali tablični računalnik. Trajnostna doba tehničnih pripomočkov je različna, in sicer od 5, 6 in 10 let. Po poteku dobe lahko upravičenci ponovno uveljavijo pravico za isti tehnični pripomoček. Doba trajanja začne teči od datuma prevzema tehničnega pripomočka.
Vloga za izdajo tehničnega pripomočka
Vloga za izdajo potrdila o usposobljenosti uporabe tehničnega pripomočka