Po več kot desetletju potrjen nov, višji cenovni razred za slušne aparate
Po večkratnih pozivih Zveze društev gluhih in naglušnih Slovenije je upravni odbor Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, povišal cenovni standard za slušne aparate. Ta se je s 1. novembrom, povišal s slabih 300 evrov za za-ušesni in 315 evrov za v-ušesni aparat, na enotnih 450 evrov za odrasle zavarovane osebe. Za otroke in mladostnike do 20. leta starosti pa ZZZS predlaga enotni cenovni standard v višini 850 evrov namesto sedanjih dveh: 673 za za-ušesni in 656 za v-ušesni aparat. Finančne posledice novega cenovnega razreda, na ZZZS ocenjujejo na 2,8 milijona v prihodnjem letu. Lani so izdali 250 naročilnic za otroke in skoraj 19.000 za odrasle.
Za odrasle mora slušni aparat vsebovati najmanj šest kanalov, poleg tega pa še:
➢ sistem za izboljšanje razumljivosti zvoka, posebno govora,
➢ sistem za zmanjševanje vpliva hrupa v različnih slušnih okoljih,
➢ sistem za preprečevanje povratnega akustičnega vpliva,
➢ funkcionalnost, ki omogoča nastavitev usmerjenosti mikrofona glede na slušno situacijo, ➢ regulacija osnovnih nastavitev slušnega aparata na strani uporabnika (glasnost, izbira programov),
➢ telefonsko tuljavo ali drug način povezljivosti, razen v primerih v-ušesnega slušnega aparat, v kolikor to ni izvedljivo
Digitalni slušni aparat, namenjen naglušnim osebam do 20. leta starosti, pa mora poleg zgoraj naštetih funkcij vsebovati še:
➢ deset ali več slušnih kanalov ali drugo tehnologijo, ki omogoča enako funkcionalnost,
➢ bluetooth ali drugo novejšo tehnologijo povezave (neposredno ali preko vmesnika),
➢ frekvenčno kompresijo ali stiskanje frekvenčnega pasu (prenos zvoka iz visokih frekvenc na nižje frekvence za boljše razumevanje sluha pri osebah, ki imajo izgubo sluha na visokih frekvencah),
➢ samodejno prilagajanje okolju (samodejno prepoznavanje slušnih okolij in samodejna prilagoditev na prepoznavo slušnega okolja).
V cenovni standard so poleg vrednosti slušnega aparata vključena tudi popravila po izteku garancije in sicer do polovice vrednosti aparata. Garancijska doba slušnega aparata je dve leti. ZZZS popravilo krije, če do okvare pride zaradi ušesnega masla, potenja ali vnetja. Prav tako krije popravilo mikrofona, zvočnika oziroma slušalke, pri slušnih aparatih z zvočnikom v ušesu tudi plastično cev z žičko, potenciometer, telefonsko tuljavo ali drug način povezljivosti in ojačevalnik. Ne krije pa stroškov popravil, če zavarovana oseba ni ravnala v skladu z navodili za uporabo slušnega aparata, ki jih je dobavitelj v pisni obliki ob izdaji slušnega aparata izročil zavarovani osebi.
Upravičenci do slušnih aparatov pridejo do njih tako, da pri osebnem zdravniku pridobijo napotnico za pregled pri specialistu ORL, ki po meritvah sluha in pregledu, izda naročilnico za nov slušni aparat. Potem lahko obiščejo enega od slušnih centrov in tam izberejo slušni aparat. Če želijo slušni aparat preizkusiti, jim ta pravica pripada za največ tri mesece, preden se odločijo za nakup.