Republiko Slovenijo je zajela najhujša naravna katastrofa po 30 letih samostojne države. Razmere v mnogih delih Slovenije so zaradi poplav ogromnih razsežnosti kritične. Na ravni države je bil aktiviran načrt »Vihra« za ravnanje v primeru naravnih nesreč. ZDGNS je bila v tem času v stiku s številnimi organizacijami in nekaterimi predstavniki invalidskih organizacij. Sproti smo se seznanili tudi z dejavnostmi društev gluhih in naglušnih na terenu. Seznanili smo se, da so bili nekateri centri za socialno delo zaprti, kot tudi druge ustanove na področju socialnega varstva. Zaradi širših razsežnosti katastrofe se marsikje srečujejo s pomanjkanjem kadrov. Z namenom, da se sprejmejo nekateri ukrepi potrebni za pomoč najbolj prizadetih v poplavah bo v kratkem potekala izredna seja ZDGNS na kateri bomo obravnavali možne ukrepe. Na ZDGNS smo prepričani, da vsa društva gluhih in naglušnih spremljajo stanje svojega članstva in poskušajo kar se da pomagati.
V primerih večjih naravnih nesreč si na strani Uprave RS za zaščito in reševanje preberete vse napotke ter druga informativna gradiva, ki so prilagojena tudi za osebe z izgubo sluha. V času ko se pristopa k sanaciji stanja je izredno pomembno arhivirati škodo ter k sanaciji pristopati tako, da se shranijo vsi potrebni računi za obnovo, za uveljavljanje škode pri zavarovalnicah ter oddaje vloge za izredno pomoč. V nadaljevanju vas obveščamo o načinu uveljavljenja izredne denarne socialne pomoči na Centru za socialno delo, kot ga je objavila STA:
Zloženka Varni in enaki ob poplavi, potresu in požaru v naravi
“Veljavna socialna zakonodaja v primeru naravnih nesreč, kot so bile tudi nedavne poplave, omogoča pomoč v obliki izredne denarne socialne pomoči. Vlogo je trenutno mogoče vložiti na katerem koli centru za socialno delo in po elektronski poti brez varnega elektronskega podpisa, po 6. septembru pa na krajevno pristojnem centru.
Izredno denarno socialno pomoč je mogoče v enem koledarskem letu dobiti do višine petkratnika cenzusa za denarno socialno pomoč. Za samsko osebo to pomeni do 2326,70 evra, za štiričlansko družino, kjer sta oba starša zaposlena, pa do 8190 evrov, navaja ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Ker je izredna denarna socialna pomoč mesečno omejena do cenzusa za denarno socialno pomoč samske osebe, ki znaša 465,34 evra, ali družine, pri čemer za štiričlansko družino z zaposlenima staršema znaša 1638 evrov, se v primeru dodelitve v višini petkratnika cenzusa izplača za obdobje petih mesecev (in ne v enkratnem znesku).
Če je posameznik oziroma družina letos že prejela kakršno koli izredno denarno socialno pomoč razen pogrebnine in posmrtnine, je lahko zaradi naravne nesreče upravičena do sorazmernega dela petkratnika cenzusa za denarno socialno pomoč.
Izredna denarna socialna pomoč je namenjena kritju izrednih stroškov, ki so vezani na preživljanje in jih z lastnim dohodkom ali lastnim dohodkom družine ni mogoče pokriti. Če oseba ali družina iz razlogov, na katere ni imela vpliva, postane gmotno ogrožena, lahko vloži vlogo za pridobitev izredne denarne socialne pomoči. Vlagatelj mora v vlogi natančno navesti, za kakšen namen potrebuje pomoč, in opredeliti znesek, ki ga potrebuje. Upravičenec mora pomoč porabiti za namen, za katerega mu je bila dodeljena.”
Po seji upravnega odbora ZDGNS bomo podali nadaljnje informacije. Vabimo vas, da si na Televiziji Slovenija ogledate informativne oddaje in tiskovne konference s tolmačem in podnapisi, kjer se podajajo najbolj aktualne sprotne informaciji v zvezi z izrednimi vremenskimi razmerami, ukrepi za sanacijo in postopki za pridobitev pomoči.