Ljudje smo kompleksna bitja in prav tak, torej kompleksen, je tudi zunanji svet, s katerim smo v nenehni soodvisnosti in povezanosti preko naših čutil. Če bi izpostavili ključne čute, ki nam omogočajo interakcijo s svetom zunaj nas, bi večina ljudi izpostavila vid in sluh na prvem mestu. Zatorej je še toliko bolj pomembno, da slišimo kar se dogaja v naši okolici, saj nam jasno definirano slišanje omogoča ustrezno interpretacijo dane situacije, ki nam bodisi sporoča potencialno nevarnost ali na drugi strani dovoljšno varnost, da se lahko sprostimo.
Ker smo pa ljudje poleg tega še družabna bitja z zapletenim jezikovnim sistemom, nam jasno slišanje omogoča tudi funkcionalno, ustrezno komunikacijo, ustvarjanje lastnih mnenj, izražanje naših interesov in odzivanje na mnenja drugih.
V tem oziru je Slovenija od lani še ena v vrsti držav, ki imajo pravico do slišanja in biti slišan zapisano celo v ustavi, pri čemer pa žal velja poudariti, da tovrsten ustavni zapis še ne pomeni tudi njegove praktične veljave ali implementacije. Slednja se uvaja s pomočjo sodobnih tehnologij, ki omogočajo naglušnim osebam mnogo boljše slišanje kot je bilo to v preteklosti. Osnovni in za uporabnike najlažji način je instalacija indukcijskih zank v samem prostoru, kot jih med drugim ponujata dve svetovno priznani podjetji Ampetronic in Williams AV. Prednost indukcijskih zank je v tem, da uporabniki slušnih aparatov preprosto vstopijo v prostor, ki je zamejen z indukcijsko zanko ter povezan na ojačevalec z virom željenega zvoka (npr. Mikrofon, posneta obvestila, TV, itd…), nakar njihov slušni aparat zajame ta zvočno ojačani signal in ga tako ojačanega prevaja v uho nosilca aparata za bolj razločno in jasno slišanje. Slabost indukcijskih zank pa tiči v povsem praktičnih okoliščinah, saj jih pogosto ni mogoče instalirati v določene prostore (npr. Kulturno zaščitene stavbe itd.), so izredno občutljive na armirano železo in ostale kovine v sodobnih talnih konstrukcijah, zahtevajo strokovno znanje instalaterjev, povzročajo pogosto neželjeno zvočno prelivanje iz enega prostora v drugi, so lahko hitro predrage za investitorje itd.
Na tej točki pa nam priskoči na pomoč nekaj novih, inovativnih, učinkovitih in tudi cenovno dostopnih tehnologij, ki so jih zadnja leta razvili v podjetju Williams AV in ki po vsem svetu izredno olajšujejo življenja naglušnih oseb.

Ker je življenje vse bolj mobilno, globalno in hitro, si tudi naglušne osebe želijo rešitev, ki jim bo omogočala mobilnost in ena takih je osebna napravica za ojačanje zvoka imenovana Pocketalker. Njegova prednost je v tem, da je dovolj majhen za nošenje v žepu in ima vgrajen mikrofon, ki ga le usmerimo v smeri zvočnega vira, katerega želimo bolje slišati.
Naslednja tehnologija, ki zaradi svoje izredne kakovosti in vsestranskosti postaja vse bolj popularna pa je komunikacijska mobilna naprava Digi-Wave. Ta naprava vsebuje digitalni procesor zvočnih signalov in omogoča bodisi dvosmerno brezžično komunikacijo med dvema ali več osebami bodisi jo lahko uporabljamo kot samostojni ojačevalnik zvoka v danem prostoru. To dosežemo tako, da na njo priklopimo majhen namizni mikrofon in vratno zanko, postavimo mikrfon na mizo in nato preko vratne zanke naš slušni aparat zajame ojačan zvok iz mikrofona. Na ta način lahko naglušne osebe komunicirajo tudi v prostorih, kjer niso nameščene indukcijske zanke. Poleg tega pa ima Digi-Wave tudi dodatne nastavitve za ojačanje visokih frekvenc, ki jih naglušnost najprej prizadane.
Od mobilnih pripomočkov za sluh lahko izpostavimo še Williams AV FM radijske oddajnike in prejemnike, ki pa delujejo v analogni domeni in so izredno cenovno ugodni za brezžično komuniciranje.

V skladu z ustavno določbo lahko v bližnji prihodnosti pričakujemo vse večjo pokritost osrednjih institucij s tehnologijami za slušno pomoč. Ker pa, kot rečeno, okoliščine številnim stavbam oz. prostorom ne dopuščajo namestitev indukcijskih zank, so pri Williams AV poskrbeli za alternativne rešitve kot so infrardeči oddajniki in prejemniki, ki zvočne signale govorca iz mikrofona posredujejo IR centralni enoti, le-ta pa preko emiterjev oddaja infra-rdeče valovne signale v prostor. Naglušni obiskovalci prostorov z IR oddajniki prejmejo ob vstopu IR prejemnik, ki nato prevede infra-rdeče valovanje nazaj v avdio, ki ga njihov slušni aparat lahko zajame v sluh.
Podobno deluje tudi WaveCast tehnologija, ki prav tako mora biti fiksno nameščena v prostor, le da za razliko od IR tehnologije posreduje zvočne signale preko Wi-Fi mreže. Njena prednost napram IR tehnologiji je ta, da uporabnki ne potrebujejo posebnih prejemnikov, temveč lahko signal zajamejo preko svojih pametnih telefonov (za ta namen je potrebno le sneti in naložiti aplikacijo).

Za konec pa naj omenimo še popolnoma nov in edinstven produkt od Williams AV in sicer Convey, ki v realnem času prevaja govor v tekst bodisi v istem jeziku bodisi v katerem od ostalih 109 jezikov, ki jih podpira (med njimi tudi slovenščina). Po svoje bi lahko rekli, da je to najpreprostejši način »slušne« pomoči, saj pri tej tehnologiji naglušna oseba v bistvu ne potrebuje ne prejemnika in nenazadnje niti slušnega aparata, kajti govor, ki je povezan na to napravo, se iz slušne domene transformira v vidno domeno v obliki podnapisov. Vse kar je potrebno je CONVEY naprava, video ekran povezan na njo, na katerega se izpišejo podnapisi ter mikrofon ali kateri koli drugi zvočni vir, ki ga želimo slišat.

Okvara sluha brez dvoma vsakemu prizadetemu odvzame del lahkotnosti življenja, na srečo pa lahko sodobna tehnologija nekaj te lahkotnosti povrne in vse bolj služi kot most za uspešno in učinkovito komunikacijo s svetom za ljudi, ki imajo težave s sluhom.
Za podrobnejše informacije o produktih, svetovanje za najučinkovitejše osebne rešitve ali nakup pa se obrnite na naš center, kjer vam bomo z veseljem pomagali do boljšega sluha.